Vlakem do Budapešti

Srdce milovníka železniční poezie jistě zaplesá nad možností vyrazit do maďarské metropole vlakem. Do vlaků mířících na Budapešť lze nastoupit na pražském Nádraží Holešovice. Některé spoje odjíždí i z Hlavního nádraží. Lze však nastoupit i v Kolíně, Pardubicích, České Třebové nebo v Brně. Pokud byste chtěli absolvovat nejkratší cestu vlakem z Prahy, zarezervujte si na ni sedm hodin a dvě minuty, z Brna pak o dvě a třičtvrtě hodiny méně. Vybrat si ale můžete i devítihodinovou trasu s několika přestupy.

Vzhledem k tomu, že vlaky do Budapešti jezdí poměrně často, není problém udělat si kdekoliv po cestě malou přestávku. S návštěvou Badapešti pak můžete spojit i výlet do slovenské metropole, do Bratislavy, nebo do jednoho z největších měst Maďarska – do Győru. Vše však závisí na tom, zda dáte přednost trase vedoucí přes Bratislavu, Rajku a Györ, nebo využijete spoje, které jedou přes Bratislavu, Dunajskou Stredu a Szob.

Abyste se příliš nemořili se spletitým systémem drážních slev, doporučujeme využít prodejnu Wasteels na hlavním nádraží v Praze, kde Vám personál ochotně vyhledá nejvhodnější kombinaci slev. Wasteels mají pobočky po celé Evropě, takže jejich prodejnu najdete i v Budapešti na nádraží Keleti. Lístek si zde ale musíte zakoupit nejméně 3 dny před odjezdem. Jízdenka není časově omezená, takže ji můžete využít i týden či měsíc po zakoupení.

Výhodné je také pořídit si jízdenku přes internet. Učinit tak můžete na stránkách českých drah. I zde však platí, že nakupovat můžete nejméně tři dny před cestou. Jednosměrná jízdenka bez jakýchkoliv slev vyjde touto cestou na 496 Kč. Pokud byste se rozhodli pořídit si jízdenku pro dospělého až na přepážce, zaplatili byste za ni 1734 Kč. Tato cena nezahrnuje žádné slevy. Užitečná je kalkulačka drážních cen, kterou najdete na www.jizdenka.cz.

Vlak Vás doveze na nádraží Keleti (Keleti Pályaudvar - Východní nádraží). Nádražní budova z 80. let 19. století jistě nenechá chladným žádného milovníka historické architektury. Pokud se Vám tato impozantní stavba zalíbí, doporučujeme navštívit také o pět let starší nádraží Nyugati (Západní nádraží). Tyto budovy rozhodně musí vidět i ti, kteří do Budapešti nebudou cestovat vlakem.

Nádraží Keleti

Vlakové nádraží Keleti

Nádraží Nyugati

Vlakové nádraží Nyugati

Co se týče služeb na Keleti, najdete zde, stejně jako na velkých českých nádražích, úschovnu zavazadel, poštovní schránku, mezinárodní i vnitrostátní pokladny a také informace, kde je k dostání mapa centra Budapešti zdarma. I po výstupu z vlaku je dobré mít připravenou jízdenku. Kromě taxikářů nabízejících své služby, jsou totiž peróny doslova obklíčeny revizory, kterým neunikne jediný cestující.

Pokud byste si během svého pobytu chtěli opatřit jízdenku v mezinárodní pokladně, použijte k těmto účelům raději vchod z ulice. Když totiž revizorům anglicky řeknete, že chcete jízdenku, pravděpodobně Vás pošlou do přepychové VIP mezinárodní pokladny, kde nebude nejjednodušší smluvit nějakou slevu. Při koupi jízdenky se určitě ptejte po fortuna jegy (čti fortunajeď), tedy "šťastné jízdence, která je levnější než normální lístek. Cena jízdenky do Prahy pro jednu osobu je od 19 euro a aktuální informace o maďarských drahách najdete v angličtině zde ( http://www.mav-start.hu/english/index.php) a v němčině tady (http://www.mav-start.hu/deutsch/index.php).

Obecně však cizí jazyky nejsou doménou Maďarů (zejména starších generací). Na nádraží se tedy budete muset orientovat podle maďarských nápisů. Vzhledem k tomu, že podobnost maďarských slov s výrazy jakéhokoliv jiného jazyka je minimální, doporučujeme nahlédnout do našeho slovníčku a seznámit se s "nepřítelem".

Kam dál?

Přečtěte si o dalších způsobech dopravy do Budapešti:

Mohlo by vás zajímat také:

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1