Místa s pěkným výhledem

Hrad a hradní komplex

Pokud navštívíte Budapešť, rozhodně věnujte pozornost zdejšímu hradu. Je na něj krásný výhled od Dunaje. Hradní komplex se nachází v 1. městském obvodě, v Budíně. Najdete zde královský palác, tři kostely, několik muzeí, historické budovy, náměstí a také restaurace.

Na hrad se můžete dostat autobusem nebo zubačkou "sikló", kterou již zdálky uvidíte. Jednosměrná jízdenka na ozubenou dráhu přijde dospělého na 800Ft., děti mezi třemi a čtrnácti lety na 500Ft. Za zpáteční lístek zaplatí dospělý 1400Ft a dítě pak 900Ft.

Královský palác

Královský palác je jedním ze symbolů Maďarska. Od 13. století byl neustále obléhán - obývali ho střídavě Turci i Habsburkové. Třikrát byl téměř zničen, avšak vždycky byl znova vystavěn, ač ne do původní stavu. Dnešní podobu získal po druhé světové válce.

V hradě se dnes nachází Maďarská národní galerie, historické muzeum a státní knihovna.

Matyášův chrám

Součástí hradního komplexu je Matyášův chrám. Jde o katolický kostel, na který je opravdu nádherný výhled z druhého nábřeží Dunaje.

Do vstupného, které čítá mezi 450 až 650 forinty, je zahrnuto zhlédnutí lapidária, reklikviáře, liturgického pokladu, církevní relikvie a korunovačních klenotů.

Rybářská bašta

Další pamětihodností, nacházející se u hradu, je Rybářská bašta. Stojí poblíž Matyášova chrámu a vyniká svou bílou pískovcovou barvou. Na jejím místě se ve středověku nacházel trh s rybami. Rozhodně Baštu nezapomeňte navštívit. Je z ní totiž krásný výhled na Pešť.

Socha svatého Gellérta na vrchu Gellért

Na úpatí vrchu Gellért, který se nachází naproti Alžbětina mostu, se tyčí socha sv. Gellérta, biskupa, jenž zemřel mučednickou smrtí v 11. století. Legenda praví, že Gellérta zavřeli do sudu pobitého hřeby a poté jej svrhli z vrchu do Dunaje. V pozadí sochy je sloupoví a pod ním vyvěrá malý romantický vodopád. Budete-li mít štěstí, pak na schodech k soše potkáte paní, která bude i za horkého počasí vyšívat a prodávat dečky. Jejich zakoupení stojí za zvážení, jsou totiž opravdu povedené. Pokud se Vám nepříčí stoupání do kopce a rádi obdivujete vyhlídky, vydejte se po prohlídce sochy sv. Gellérta až na vrchol hory. Tam na Vás, kromě výhledu na město, čeká gigantická socha Svobody - dívka nesoucí větvičku.

Za tímto čtrnáctimetrovým kolosem, který měl sloužit jako památník předčasně zemřelého syna diktátora Horthyho, se nachází Citadela - původně vojenská pevnost vystavěná Habsburky po revolučních bojích v letech 1848-9. U budovy Citadely najdete zbraně užívané za obou světových válek i obrazy Budapešti, jenž zachycují její vzhled v minulých letech. Pokud Vás stoupání do kopce unaví, můžete si odpočinout na lavičkách nebo v zahradní restauraci. Na cestě kolem Citadely budete míjet stánky se suvenýry.

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1