Památky v Budapešti

Parlament

Maďarský parlament je neopomenutelnou součástí Budapešti. Nachází se hned u Dunaje a jeho hlavní brána směřuje na Kossuthovo náměstí.

Parlament byl postaven na přelomu 19. a 20. století a jde o nejrozlehlejší budovu Maďarska. Má asi 691 místností a na délku měří 268 metrů, přičemž jen výška samotné kupole je 96 metrů. Parlament byl vybudován v neogotickém slohu a inspirací mu byl částečně jeho londýnský "kolega".

Parlament

Budova parlamentu, neobvyklý pohled zezadu

Parlament a Dunaj

Pohled na parlament z druhého břehu

Návštěva parlamentu je povolena, ačkoliv se na první pohled zdá, že Vás stráž k budově ani nepustí. Po zaplacení 2 400 forintů (turisté z členských zemí EU prý mají vstup zdarma) se můžete podívat dovnitř a prohlédnou si uherské korunovační klenoty (svatoštěpánskou korunu, žezlo, jablko a meč).

Andrássyho třída a Náměstí Hrdinů

Pokud existuje nějaká ulice, kterou musíte v Budapešti projít, pak je to jistě Andrássyho třída. Dostanete se na ni ze stanice metra a z tramvaje Oktogon. V Andrássyho třídě se nachází řada divadel, restaurací, kaváren a dokonce i Státní opera. Z automobilů, brázdících ulici v hojném počtu, nemusíte mít strach. Nebudou rušit Váš klid, protože chodníky dělí od silnice vzrostlé stromy, které částečně izolují hluk. Navíc, unaví-li Vás dlouhá chůze, můžete se posadit na lavičku a odpočinout si ve stínu stromů.

Zeleň uprostřed ulice

Andrássyho třída

Náměstí Hrdinů

Náměstí hrdinů

Na konci Andrássyho třídy je vstup do městských sadů (Város liget), v nichž najdete Széchenyiho lázně, Vidám park a Náměstí Hrdinů (Hösök tere). Uprostřed náměstí stojí 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela nesoucího svatoštěpánskou královskou korunu a apoštolský kříž. Náměstí lemuje kolonáda se sochami význačných osobností maďarské historie. Nachází se tady také hrob neznámého vojína, výstavní hala (Mücsarnok) a Muzeum krásných umění.

Vidám park

Cestujete-li s dětmi nebo se jako děti rádi chováte, určitě nesmíte zapomenout navštívit Vidám park (http://www.vidampark.hu/2009/hun/ , stránky bohužel jen v maďarštině). Kromě asi třiceti moderních atrakcí tu najdete také dřevěnou horskou dráhu (Hullámvasút), která vozí návštěvníky parku od roku 1922. Tato "babička" na svých devíti vlnách nechává jezdit dřevěné vozíky padesátikilometrovou rychlostí. Děti do tří let se mohou ve Vidám parku bavit bezplatně, starší děti do 140 cm zaplatí 3300Ft. Dospělí si pak zábavu mohou dopřát za 4700Ft. Pokud se chcete kochat nasvícenými atrakcemi, kupte si noční lístek za 2500Ft. V městském parku také najdete repliku hradu Vajdahunyad (dnes Hunedoara), který dal Jan Hunyadi ve 13. století postavit na území dnešního Rumunska. Dřevěná stavba na umělém ostrůvku Szechenyi působí trochu jako strašidelný hrad.

Mementa minulých režimů

Podobně jako my, i Maďarsko se v minulosti potýkalo s totalitními režimy. Pokud se zajímáte o nedávnou historii, určitě navštivte Muzeum teroru (http://www.terrorhaza.hu/en/index_2.html)(Teror háza). Andrássy Út 60, kde se nachází, znamená pro obyvatele Budapešti totéž, co pro Pražany Bartolomějská 5. Na těchto adresách se odehrávaly kruté výslechy nepřátel socialismu. V Budapešťském domě navíc předtím měli své sídlo nacističtí policisté. Dnes se tam nachází muzeum, kde návštěvníci hledí ve strnulém úžasu na cely, v nichž se nedá dělat nic jiného, než rovně stát, na mučící nástroje nebo na monitory, na nichž bývalí političtí vězni vyprávějí svůj příběh. Návštěva Muzea teroru je mrazivým zážitkem, po kterém si i jedinec, který nerozumí maďarsky (většina textů bohužel není k dispozici v maďarštině), uvědomí, jaké škody umí totalitní režimy napáchat. Plná cena vstupenky je 1800Ft. Studenti s ISICem a evropští občané ve věkovém rozmezí 6-26 a 62-70 let zaplatí polovinu.

Pokud se na celou problematiku chcete podívat přece jen trochu s nadhledem, navštivte na budské straně Park soch (http://www.szoborpark.hu/index.php?ContentId=7&Lang=en)(Szoborpark). Zde si můžete na jediném místě prohlédnout obrovské sochy Lenina, Marxe, Engelse a dalších socialistických osobností. Park je otevřen každý den od 10 hod. do setmění a dostanete se k němu například autobusem č. 150 z Kosztolányi Dezső tér. Vstupenka přijde dospělou osobu na 1500Ft, studenta pak na 600Ft (bohužel, s ISIC kartou většinou v Budapešti nepochodíte, sleva se tedy týká hlavně studentů maďarských škol). Děti pod čtrnáct let a důchodci zaplatí 300Ft.

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1