Mosty a ostrovy

Mosty

Devatero mostů spojuje břehy Dunaje. Devatero mostů stojí mezi Budou a Peští, dvěma dříve samostatnými městy, která spolu s Óbudou (Starým Budínem) roku 1873 splynula v Budapešť.

Řetězový most (Lánchíd)

Řetězový most je nejstarším a nejznámějším mostem v Budapešti. Nechal ho postavit šlechtic a politik István Széchényi po velkých záplavách ve 30. letech 19. století. 202 metrů dlouhý most vznikal v letech 1839 - 1849. Během druhé světové války byl však zničen a obnovy se dočkal až roku 1949, tedy sto let po svém dokončení.

Alžbětin most (Erzsébet híd)

Moderně působící stavba pojmenovaná podle manželky císaře Františka Josefa. Most byl dokončen v roce 1903. Tehdy byl nejdelším mostem zavěšeným na lanech na světě.

V roce 1945 jej Němci vyhodili do povětři, a tak byl úplně zničen. Obnovy se mu dostalo roku 1964.

Řetězový most (Lán híd)

Řetězový most (Lán híd)

Alžbětin most

Alžbětin most

Most svobody (Szabadság híd)

Most svobody, původně znám jako Most Františka Josefa, byl postaven v roce 1899. Roku 1946 se dočkal obnovy a při rekonstrukci byly ponechány veškeré sochy, motivy sokola i erby. Jako jediný z budapešťských mostů tedy zůstal zachován v původním stavu.

Ostrovy

Markétin ostrov

Obydlen byl už ve 12. století. O sto let později zde vyrostl dominikánský a františkánský kostel. Církevní budovy však vzaly za své během turecké nadvlády. Ve druhé polovině 19. století tady byly objeveny termální prameny, které se zasloužily o vznik zdejších lázní. Od roku 1908 najdete na ostrově také parky s památníky a s bustami významných osobností. Od 80. let minulého století sídlí v severní části ostrova restaurace. Dnes je Markétin ostrov oblíbeným místem k relaxaci a rádi jej vyhledávají všichni obyvatelé. Na tento několikakilometrový ostrůvek klidu je totiž zakázán vjezd motorovým vozidlům. Můžete se tu ale prohánět na kole či na bruslích. Více než pět kilometrů dlouhá běžecká dráha a tenisové kurty jistě potěší všechny sportovně založené návštěvníky. Děti naopak ocení ohradu s malou zoologickou zahradou a zamilovaný pár či náruživý čtenář jistě nepohrdne lavičkou, kterých je na Markétině ostrově nespočet.

Ostrov Csepel

O tomto největším maďarském ostrovu, který leží na Dunaji, nelze tvrdit, že se nachází v Budapešti. Součástí města je totiž pouze severní cíp ostrova, který je přibližně 48 km dlouhý a 6 - 8 km široký. Jeho rozloha pak čítá 257 km². Na sever ostrova se dostanete, použijete-li příměstskou železniční dopravu HÉV. Csepel byl prvním sídlem Maďarů po jejich příchodu do Panonské pánve a dnes zde můžete navštívit například zámek Halásztelek.

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1