Budapešťské lázně

Vzhledem k tomu, že se Budapešť nachází na geologickém zlomu, vyvěrá zde na povrch 120 pramenů. Není tedy divu, že je tato metropole městem lázní. V provozu jsou i čtvery lázně, které pochází ještě z dob osmanské říše (Rudas, Rácz, Király a Császár) a vynikají svou architekturou. Zapomenete-li si plavky, ale přesto se nebudete chtít vzdát lázeňského zážitku, nezoufejte. Do některých lázní totiž můžete i bez nich. Takové lázně mívají vyhrazené dny zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy.

Pokud preferujete koupel v příslušném oděvu, za malý poplatek si můžete plavky vypůjčit. Pokud byste přece jen raději vstoupili do lázeňských vod "ve svém", není problém si levné plavky zakoupit, a to např.  v obchodním domě Corvin na Blaha Lujza tér.

Széchényiho lázně

Jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě ukrývá neobarokní budova Széchényiho lázní. Ty od roku 1876 hostí muže i ženy, kteří si zde regenerují zejména nemocné klouby a pohybové ústrojí. Bazény s minerálními vodami různých teplot se nacházejí jak uvnitř, tak venku. Kromě nich tu najdete i vířivky, sauny nebo parní lázně. Některé bazény jsou součástí zdravotnického komplexu, jiné jsou k dispozici i široké veřejnosti.

Lázně Gellért

Lázně Gellért se nachází ve stejnojmenném hotelu na adrese Kelenhegyi út 4, kam se dostanete tramvají číslo 7. Na stejném místě stály lázně již dříve. V roce 1916 zde vznikl nejstarší lázeňský hotel v Budapešti. Čtyřhvězdičkové ubytovací zařízení na břehu Dunaje nabízí krytý i venkovní bazén. Kloubní, gynekologické i nervové neduhy si zde mohou léčit nejen návštěvníci hotelu, ale náhodní příchozí. Díky zachovalému secesnímu vybavení se řadí mezi nejnavštěvovanější zdejší lázně. Při pobytu tady nejde jen o léčebnou kúru nebo o trávení většiny času v plaveckém bazénu. Vířivé vany se sochami, mozaikou i samotná budova s barevnými okny jsou totiž stylovým místem pro odpočinek lidí v každém věku.

Lázně Király (Královské lázně)

Tyto lázně jsou původně tureckého původu. V 16. století je totiž založil paša Arslan a turecký vliv je patrný i na architektuře lázní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Královské lázně za své jméno vděčí nějakému panovníkovi, pojmenovány byly až v 19. století. Tehdy je zakoupila rodina Königů, která je pojmenovala podle svého přijmení v maďarštině.

Pro ty, kteří si plavky nechali doma, jsou tyto lázně dokonalou volbou. Je zde totiž povolen vstup bez plavek. Pro dámy jsou lázně přístupny v pondělí, ve středu a v pátek. Pro pány pak v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Lázně Király najdete na Fö utca 82.

Lázně Rudas

Tyto turecké lázně s kupolemi a zelenými sloupy nejprve prošly rekonstrukcí a teprve v roce 2005 byly zpřístupněny. Jsou tedy stále pěkně zrenovované a stopy času na nich nejsou tak patrné. Nejimpozantněji prý vypadá desetimetrová turecká kopule, pod níž je bazén ve tvaru osmiúhelníku.

Lázně Rudas se nacházejí na náměstí Döbrentei tér 9.

Lázně Lukács

Lázně Lukács sídlí v ulici Frenkel Leó utca 25 a její budovy pocházejí z minulého století. V okolí Lukács byly objeveny předměty z doby bronzové a také římské nápisy. Kromě problémů s klouby a páteří léčí zdejší voda i zažívací ústrojí.

Lázně Csaszár (Císařské lázně)

Lázně se nacházejí nedaleko již zmiňovaného stejnojmenného hotelu, konkrétně na Arpád Fejedelem út 7. Původně turecká budova získala v 19. století také klasicistní šmrnc. Můžete si zde jednak namáčet unavené kosti a klouby v krytém i venkovním bazénu, ale rovněž můžete inhalacemi zahánět dýchací potíže.

Pokud jste příznivci wellnessových a lázeňských pobytů, jistě Vás nadchnou nabídky cestovní kanceláře Sunflowers.

Zájezdy do maďarských (ale i slovenských) lázní má ve své nabídce také CK Kudrna. Podívejte se na aktuální nabídku.

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1