Doprava v Budapešti

Protože ne všechno je v Budapešti co by kamenem dohodil, vyplatí se využít městskou hromadnou dopravu (maďarsky BKV). Své uchozené nohy můžete nechat odpočinout v metru, autobusech, tramvajích a v trolejbusech. Po delších trasách se můžete svézt v příměstských vlacích, jenž jsou známé pod zkratkou HÉV.

Jízdenky

A kolik za pohodlí hromadné dopravy zaplatíte? Jednoduchá jízdenka stojí 300Ft. a přestupní 470Ft. Lepší je koupit si jednodenní jízdenku za 1 550Ft., třídenní za 3 850Ft. či týdenní za 4 600Ft. Za bloček s deseti jízdenkami zaplatíte 2 700Ft. Za 20 jízdenek pak 3 900 Ft. Pokud se chystáte navštívit hlavně centrum a budete jednotlivé pamětihodnosti obcházet pěšky, vystačí deseti jízdenkový bloček dvěma osobám na celý víkend. Lístky na HÉV se kupují zvlášť, a to podle počtu kilometrů, které se chystáte najet (např. za 5 km zaplatíte 135Ft.). Využít můžete také budapešťskou kartu, která zahrnuje neomezený pohyb hromadnou dopravou a také rozličné slevy (do některých ze 60 muzeí se dokonce díky této kartičce dostanete zdarma). Slevy se vztahují také na festivaly a kulturní události. Za kartu, která platí 45 hodin zaplatíte 6300Ft. 75 hodinová karta Vás přijde na 7500Ft. Budapešťská karta platí pro jednu dospělou osobu a pro jedno dítě do čtrnácti let.

Všechny druhy jízdenek, s vyjímkou budapešťské karty (ta je k dostání ve frekventovanějších zastávkách metra nebo v některých hotelech), si můžete zakoupit v každé zastávce metra, v automatu nebo ve stánku s novinami. U zastávek autobusů a trolejbusů najdete také automaty na jízdenky, ne vždy jsou však tyto stroje funkční. Automaty v metru jsou tedy spolehlivější. Nákup cestovních dokladů nepodceňujte. Inspektoři, kteří kontrolují jízdenky, stojí v hojném počtu téměř v každé stanici metra u eskalátorů a bez platné jízdenky Vás nepustí dál.

Budapešťští revizoři se dokonce stali námětem pro slavný film Nimróda Antala .

Budapešťské metro

Metro v Budapešti má tři trasy: M1, M2 a M3. Nejstarší trasou je M1, která vznikla koncem 19. století. Po britském tube je nejstarším metrem v Evropě. Na lince M1 jezdí vlaky se třemi vagóny. Ve stanicích se pobavíte jak při znělce, tak při hlášení stanic - vtipný úvodní signál totiž vystřídá nesrozumitelné zamumlání, které Vám skutečně nijak nepomůže zjistit, v jaké stanici se právě nacházíte. Proto je lepší zastávky sledovat. Ve většině stanic první linky na Vás dýchne historie - zastávkám byl totiž ponechán původní vzhled. Nenechte si proto ujít cestu žlutou trasou linky M1.

Podívejte se, jak vypadá cesta na lince M1 ze stanice Bajcsy Zsilinsky Út. do stanice Oktogon.

Stanice metra Deak Ferenc tér

Metro přijíždějící do stanice Deák Ferenc tér

Stanice metra Blaha Lujza tér

Nástupiště stanice metra Blaha Lujza tér

Trasa M2 je značena červenou barvou. Spojuje východ Budapešti se západem a jednou ze stanic je i Keleti Pályaudvar. Na třetí trase dominuje modrá barva. Linka M3 vede po pešťské straně ze severu na jih a spojuje Kispest (Malou Pešť) a Újpest (Novou Pešť). Všechny tři trasy se kříží ve stanici Deák Ferenc tér. V současné době je ve výstavbě ještě čtvrtá, zelená, trasa, která povede z Bosnyák Tér na nádraží Kelenföld (Kelenföldi Pályaudvar).

Tabule trasy metra na Blaha Lujza tér

Tabule trasy metra ve stanici Blaha Lujza tér

Žluté tramvaje

Budapeští jezdí žluté tramvaje, které Vás dovezou téměř kamkoliv. Bývají čisté a pohodlné. Navíc jezdí po nábřeží, takže je z nich opravdu pěkný výhled.

Typické žluté tramvaje

Tramvaje končící ve stanici Batthyány tér

Batthyány tér

Z Batthyány tér jezdí také příměstské vlaky

Příměstské vlaky

Kromě zmíněných dopravních prostředků můžete využít ještě příměstské vláčky, které jezdí do okolních měst a aglomerací. Vyráží ze stanic Örs vezér tere, Batthyány tér, Boráros tér a Vágóhíd. S HÉV můžete navštívit například lázeňské městečko Szentendre.

Doporučuji:

Poznávací zájezdy

Notice: Constant txpinterface already defined in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/index.php on line 61

Fatal error: Cannot redeclare xmail() (previously declared in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php:1) in /home/zakpre/public_html/budapest-pruvodce.cz/textpattern/lib/txplib_misc.php on line 1